Haftanın Geyiği

Sahte Bilincin Bilincine Karşı
ya da
Bilimsellik Taslayanın Sahtekarlığı

Dünyadaki ve ülkemizdeki çevre ve insanlık durumunun birinci sorumlusu okumamış cahil insanlar değil tam aksine ne yaptığının çok iyi bilincinde olan eğitilmişlerdir.

Her gün medyada, okulda ve her yerde çevre ve diğer toplumsal sorunların çözümünü eğitime bağlayan eğitilmiş cahilleri duymaktan insan bıkıyor: Neymiş, halk cahilmiş ve eğitilmeliymiş. Ben eğitilmişim be! Ben Ankara’nın havasının iğrençliğini ve zehirini her gün bütün benliğimde hissediyorum ve  A-Takımı ve “Çevreyi temiz tut” diye halkla ilişkiler sahtekarlığı yapan belediye gücü karşısında çaresizim. Ben sigarayla kahvehaneye döndürülmüş nikotinle dolu kendi okulumda bile kendini ve çevresini zehirlemeyi kişisel tercih sanarak bağımsızlık taslayan bağımlı ve bireysel özgürlüğün ancak toplumda gerçekleştiğini bile bilmeyen edepsiz çok-eğitilmişlerin çoğunu insanca duyarlılığa yanaştıramadım.

Sosyal bilimlerde aşağılığın seviyesine bakın: Neymiş halk eğitilmeliymiş! Eğer çevremiz kirletiliyorsa, eğer ülkemiz binbir sorunla doluysa, bunların sorumlusu eğitimsizler değil, siyasal, ekonomik ve kültürel gücü elinde tutan egitimlilerdir. Bu ülkenin daha iyiye dönüşümü eğitimsiz insanların eğitiminden geçeceğini iddia edenler, ya eğitilerek cahilleştirilmişler ya da bilinçlerini fiziksel bağımlılığa, belli bir maaşa veya ücrete satanlardır.